Latest

MACRON’UN TEMİZ ENERJİ , YEŞİL TEKNOLOJİ ÇEVRE ve İKLİM VİZYONU by Çiğdem Yorgancıoğlu 28 Haziran 2017

Academic - Diplomacy - Articles/makaleler

  /   871   /   28 June 2017, Wednesday

 Print
Macron ‘un, Temiz Enerji, Yeşil Teknoloji ve Yenilenebilir Enerji politikalarıyla “Dünyamızı Yeniden Büyük Yapmak” ülküsünü nası gerçekletireceğini bundan sonra icraatlerı ile birlikte izlemek temennisi ile .

  

MACRON’UN TEMİZ ENERJİ , YEŞİL TEKNOLOJİ ÇEVRE ve  İKLİM  VİZYONU

 by Çiğdem Yorgancıoğlu  28 Haziran 2017   04:02 PM İstanbul

 

Dün (27 Haziran 2017) Macron, her ne kadar Paris İklim Anlaşması konusunda anlaşamasalar da hatta  Macron ,Trump ile adeta didişiyor dahi olsa   mevkidaşını ’14 Temmuz’daki geleneksel   Bastil Gününe  davet etti  Aynı gece  yaptıkları telefon görüşmesi neticesinde   ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) , Suriye rejiminin kimyasal saldırı hazırlığında olduğunu, ve olası saldırıyı Şayrat Hava Üssü'nden gerçekleştirebileceğini bildirmesini de dikkate alarak  ikili  Suriye'de kimyasal saldırı olması halinde Suriye'yi vurma konusunda da mutabık kaldılar.  Yakın geçmişteki gelişmeler açısından bakıldığında iki liderin bir günde bu kadar yakınlaşması kaydadeğer idi.

 

İki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferin üzerinden yaklaşık altı hafta sonra Fransa Beşinci Cumhuriyet tarihinin en düşük genel seçim katılımıyla gerçekleşen ((Kaynak: Telegraph -yüzde 42  ) 18 Haziran  genel seçimlerin   ikinci turunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron partisi  “Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi”  ile  bir kez daha ipi göğüslemişti.

 

Daha Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında ve sonrası genel seçimler esnasındaki  Kamu Yatırımları Planı içinde yer alan vaatler arasında ,gençlerin mesleki eğitimi için 15 milyar EUR tahsis edilmesinin  yanısıra  yeşil enerjiye geçiş için de  15 milyar EUR ayrılması gibi, toplamda 50 milyarlık hedefler de bulunmakta idi [i].

Diğer yandan Macron'un o zamanlar çok yeni olan   merkez sol partisi REM, Şubat ayında çevre koruma üzerine kampanya düzenledi. 9 Şubat 2017'de ( #Science March' hashtagi ile )  Facebook ve Twitter hesaplarında yayınlanan bir videoda, Emmanuel Macron küresel ısınmayla mücadele konusundaki kararlılığını yenilemiş ve sıcak Hoşgeldiniz: mesajlarıyla  "İklim değişikliği, enerji, yenilenebilir enerji ve yeni teknolojiler üzerinde çalışan insanların olmasını isteriz,, Fransa sizin ulusunuzdur diye ABD’li  bilim adamlarına Fransa’ya gelin  çağrılarında bulunuyordu  ve  Fransa'nın Lyon kentinde düzenlenen kitlesel bir mitingde hoşnutsuz ABD'li bilim adamlarını alkışlamaya başlamıştı.   Fransız siyasetçilerinin hiç de kullanmadığı bir dilde İngilizce olarak kaydedip  yayınladığı  mesajda  Macron, "Yeni başkanınızın COP 21 Paris İklim Anlaşması’yla  ilgili son derece kuşkucu olduğu için bütçenizi ve girişimlerinizi nasıl tehlikeye atmaya kararlı olduğunu  biliyorum. İklim değişikliği ve COP 21 konusunda şüphem yok ve bu konuyla ilgili olarak sonuna kadar kararlı davranacağım." diyerek seslenirken Fransa ve Avrupa araştırmacılarına, cumhurbaşkanı olması durumunda Fransa "yatırımlarını güçlendirecek" ve Paris iklim anlaşması üzerinde iyi sonuçlar vereceğine dair güvence vermeye devam ediyordu.  "Lütfen Fransa'ya gelin, Yeniliğe bayılıyoruz, yenilikçi insanlar istiyoruz" diyordu.

Kaygılı  Bilim Adamları Birliği'nde Bilim ve Demokrasi Merkezi'nin müdür yardımcısı ABD'li Michael [ii]Halpern ise bu mesaja karşı , "Bilim adamları için araştırma yapmak için daha fazla zamana sahip olurken tacizlerle uğraşmak için daha az vakit öldürmenin çekici olacağını görebiliyorum, ancak, diğer ülkelerin, ABD eyaletlerinin ve şehirlerinin kuraklığa ve deniz seviyesine tepki vermek için doğru verilere sahip olmasını sağlamaya çalıştıklarına daha az ihtimal veriyorum, bu nedenle ABD'nin tüm bilim insanları için ağırlanacak bir yer -"welcoming place" olmaya devam etmesini tercih ediyorum" diyordu .[iii]

 

Haziran başında  İklim Anlaşmasından  çekilme kararı üzerine Trump'a karşı en sert  tepki Elysee Sarayı'nda hem Fransızca hem de İngilizce olarak yaptığı açıklamasıyla, Trump'ın bu kararına karşı mücadele mesajı veren Macron,’dan gelmişti. [iv]  1 Haziran’ı kastederek "Bu akşam ABD tüm dünyaya sırtını döndü  lakin Fransa ABD'ye sırtını dönmeyecektir. Fransa, Paris İklim Anlaşması'nı imzalayan tüm ülkelere sorumluluklarının gereğini yerine getirmeleri ve baskılara boyun eğmemeleri çağrısı yapıyor" diyen Macron, Trump ile anlaşmadan çekilme kararını açıklamasından sonra bir telefon görüşmesi yaptığını da aktarmıştı.

 

İklim değişikliğinin çağın en büyük mücadelesi olduğuna vurgu yapan Macron, ABD'li bilim adamlarına kapılarının açık olduğunu ve onların çalışmalarını Fransa'da sürdürebileceğini  belirtmiş, Paris İklim Anlaşması'nın yeniden müzakere edilemeyeceğini dile getirmişti.Macron, anlaşmanın imzalandığı zirvenin başkanlığını yapan dönemin Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un, "İklim konusunda bir B planımız yok zira başka bir Dünya da yok" demişti.  Macron’un beyanlarına   PSCP.TV  [v]Statement from Emmanuel-Emmanuel'den Açıklama adresinden ulaşılabilir.

 

Kararın açıklandığı gece  Reuters’in haberine göre Paris Belediyesi'nin binası, Trump'ın kararına tepki olarak yeşil renkte ışıklandırılmış, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da Trump neye karar verirse versin, Paris'im iklim anlaşmasını uygulayacağı mesajını paylaşmıştı.

[vi]Trump’in Paris Anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ardından Trump'ın seçim sloganı üzerinden “'Make the planet great again' mesajlarıyla 1 Haziran 2017 ‘de Sosyal medyayı  sallayan Fransa Cumhurbaşkanı, Emmanuel Macron, 18 Haziran Genel seçimlerin üzerinden  neredeyse bir hafta sonra Brüksel’deki AB liderler zirvesine katıldı.

 

AB Liderler Zirvesi, BRUKSEL

Brüksel'deki AB Konseyi binasında gerçekleştirilen ve iki gün süren Avrupa Birliği'nin (AB) 28 üye ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren  zirve sonrasında 23 Haziran 2017’de AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi'nin dönem başkanlığını yapan Malta Başbakanı Joseph Muscat'ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

 

Tusk, liderlerin dün 3 önemli karar aldığını, bunların Rusya'ya karşı ekonomik yaptırımların uzatılması, Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nın uygulanması ve Brexit sonrasında merkezi Londra'da bulunan AB kurumlarının nereye taşınacağı kararının kasım ayında verilmesi olduğunu söyledi.

 

Ana gündemine güvenlik, yasadışı göç, Brexit, kontrolsüz küreselleşme,ekonomik konjünktör ve İklim değişikliği gibi konuları alan  Brüksel’deki AB liderler zirvesinin sonunda AB’nin geleceğini belirleyecek en ön plandaki iki lider Merkel ile Macron’un   ortak basın toplantısında  Macron, Almanya ve Fransa'nın tek bir ağızdan konuştuğunda ancak Avrupa'nın ilerleyebileceğini kaydetti. Manşetlere [vii]Mercron’un Şafağı-Dawn of Mercron olarak taşınan bu bası toplantısında İki Lider Avrupa’nın geleceğine ilişkin birlikte görüş bildirdiler. iki devlet yöneticisi farklı vurgularda bulundu ve Macron Fransa'nın eksikliklerini kabul etti ama her iki siyasetçi de aynı yöne doğru yönelmiş durumda.olduğu dikkat çekiyordu..Topluluğun (AB)  değerlerini koruması, daha çok dayanışma içinde olmasını önemsiyor ve Avrupa'yı daha da bütünleştirmek istiyorlardı. Esasen vermis oldukları mesajlar  Macron’un Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçtkten bir gün sonra Berlin’e yapmış olduğu gezi sırasında Şansölyeyi ziyaretiyle bir araya geldiklerinde mesajlardan çok da farklı değildi [viii]Diğer yandan her iki tarafta  Trump’ın izlediği siyaset nedeni ile  ki Paris İklim Anlaşması konusu da bunun önemli bir parçası  ABD politikalarına karşı benzer bir karşıt tutum içinde bulunmaktaydı .

 

Hatırlatmak açısından, Almanya Başbakanı Angela Merkel’de 2 Haziran’da, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile birlikte 1 Haziran 2017’de yaptıkları ortak açıklamadan sonra gelen bir açıklama yapmıştı. Merkel Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı almasını “son derece üzücü” bulduğunu ifade ederek, bu kararın Almanya’yı durduramayacağını söylemşti ve  Dünya'nın değerli olduğunu düşünen herkese seslendiğini ifade ederek "Birlikte yolumuza devam edelim ve Toprak Ana için başarılı olalım,” demişti  

Biraz daha geriye gidip  Mayıs ayındaki gelişmelere bakacak olursak ;

 

Nato  Zirvesi   BRÜKSEL

25 Mayıs 2017’de Brüksel'de düzenlenen  Transatlantik ilişkilerin yeni yönünü  tayin etmesi beklenen esasen Trump’ın  ittifak üyeleriyle tanışması amacıyla  düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı ve yeni NATO Karargahı'nın açılışı sırasında ana akım medya magazin haberlere  kilitlenmişti. NATO zirvesinde, Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç'i iterek önüne geçen ABD Başkanı Donald Trump'ın,  tam olarak aynı olmasa da Markoviç ile benzer bir duruma düşmesi , .Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un zirveye e katılan liderlerin yanına giderken ilk olarak Trump'ın üzerine doğru yürüyüp Trump, tam kollarını açarak selamlaşmak için beklerken  Macron’un  son anda  çark edip yön değiştirerek  Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yönelerek Merkel'e sarılması,     ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Belçika Başbakanı Charles Michel’le selamlaştıktan sonra  Trump’la el sıkışması  bir kez daha dünyada olan biten ne varsa adeta bir “spitting image” benzeri bir teatral performans olduğunu düşndürtürcesine bomba gibi bir sansasyon olmuştu. İlginç olan şu ki bu görüntüleri Macron Twitter üzerinden paylaşmıştı . Bu sırada  Çevre ve İklim konusunda neler oldu diye bakacak olursak,25 Mayıs’ta  Zirve’deki ğle yemeğinin  hemen önce Brüksel’de  görüşmeleri esnasında Macron Trump’I Paris İklim Anlaşaması konusunda seçim kampanyalarında izlediği ve COP21’I terkedeceğiyle ilgili tehditkar söylemini  bir tarafa bırakması ve  tutumu değiştirmeye davet etmişti [ix]

 

 

G7   Zirvesi   SİCİLYA

Trump’ın, gerçekleştirdiği ilk yurtdışı ziyaretinin son ayağı olan   İtalya'nın Sicilya adasındaki Taormina kasabasında  düzenlenen  ve ekonomileri gelişmiş yedi üyeden oluşan ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere'nin  ve Avrupa Birliği temsilcisinin katıldığı 43.kez 27 Mayıs 2017 ‘de toplanan G7 liderler zirvesinin ne çıkan  temalarından biri yine Paris İklim Anlaşması idi.

 

Küreselleşme karşıtı 1500'ün üzerinde göstericiyle  protestolara neden olan ve yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen  G7 zirvesinin en önemli gündem konuları   Kuzey Kore'nin giderek ivmesini arttıran  balistik füze denemeleri, Ortadoğu'daki gelişmeler, sığınmacı krizi, terörle mücadele,güvenlik,ticaret ve “Paris İklim Anlaşması” oldu. Liderler arasında anlaşmazlığa yol açan en çekişmeli iki konudan biri serbest ticaretten yana tavır sergiliyen liderlere karşı Trump'ın küresel ticarette korumacı politikaları oldu. Diğeri de İklim Değişikliği Anlaşması meselesiydi.

 

Donald Trump ve Theresa May dahil olmak üzere grubun dört liderinin ilk defa katıldığı G7 zirvesinde Liderler,Trump'a COP21 ‘i  rafa kaldırmaması için deyim yerindeyse bastırdı. Trump İklim Anlaşması ile ilgili kararını gelecek hafta açıklayacağını bildirdi.

 

Trump’ın Macron’dan bir ihtiyaç olursa direk konuşuruz diyerek cep telefon numarasını istediği o zirve zamanı COP21 ile ilgili Macron 27 Mayıs’ta şöyle bir tweet attı [x]

 

“Our discussions have highlighted the deep agreements among 6 members of the G7 to continue the implementation of the Paris agreement. Tartışmalarımız, Paris anlaşmasının uygulanmasına devam edilmesi için G7 'nin 6 üyesi arasındaki derin mutabakatı  vurguladı”

 

Tekrar günmüze döndüğümüzde;

 

 "Çevre için Uluslararası Anlaşma"   SORBONNE Üniversitesi

Macron, 24 Haziran 2017 de  insan haklarını  temiz ve sağlıklı bir çevre oluşturarak korumak için ismine pakt diyebileceğimiz  küresel bir antlaşmayla  güvence altına almaya yönelik bir kampanyada aktif bir rol oynamaya söz verdi.  Sorbonne Üniversitesi'nde düzenlenen siyasilerin, yasal uzmanların ve eylemcilerinin katıldığı  toplantıda  kendisine  taslak önerileri  sunanlara  bu nevi bir  pakt için söz verdi. [xi] Macron, Başkan Donald Trump'ın  ABD'yi  2015'te Paris'te imzalanan  iklim değişikliği ile mücadele için küresel bir anlaşma  niteliğindeki  COP21 den çekmesi üzerine dünyadaki diğer liderlerin  başlattığı kınamanın  ivmesinin  ve momentumunun devamlılığı için  kelimenin tam anlamı ile iyice bastırdı.  Burada,kınamanın başını çekenler açısından bakıldığında, yukarıda bahsettiğimiz Avrupalı üç liderin (Macron, Merkel, Gentiloni) açıklamalarında Paris İklim Anlaşması'nın tekrar müzakere edilmeyeceği konusunda kesin bir tavır içinde, anlaşmayı yürürlüğe geçirme konusunda kararlı olduklarını duyurmuş olmalarına  ve    Trump’ın anlaşmadan çekilme kararını açıklamasının ardından Greenpeace, ABD’nin Berlin Büyükelçiliği binasının duvarına projeksiyonla "Total Loser, so sad!" [xii]yazısını yansıtarak Trump' protesto edişine de  atıflar vardı.. 

 

Paris iklim anlaşmasının 2 mimarı  Ban ki-Moon ve Laurent Fabius'la biraraya gelen Macron "Çevre İçin Dünya Paktı"  bir dğer deyişle “"Çevre için Uluslararası Anlaşma “ sözünü verdi  ve Eylül’de belgeyi Birleşmiş Milleteler’e sunacak [xiii] ve  "Bu taslak başlayacak işin devam etmesine yarayacak bir metne ulaşmamız için, ortaklarımıza ikna etmemde faydalanacağım  öneri temelinde, ve bu çabaları BM himayesinde  ve Eylül ayından itibaren devam ettireceğimize söz veriyorum.  "diyerek sözlerini sürdürdü  Macron.

Sorbonne'daki katılımcılar arasında  iki ay evvel bir önceki  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından    Chevalier de la Legion d'Honneur  -Onur Madalyası  ile  şereflendirillen [xiv]   eski  Kaliforniya (California) valisi yeşil aktivist  Holywood yıldızı Arnold Schwarzenegger’de vardı ve aynı gün Sorbonen öncesi Scharzenegger,  Macron ile iklim sorunlarını konuşmak üzere Elysee Sarayı’na gelmişti. Schwarzenegger Twitter hesabından Macron’un büyük bir lider olduğunu ifade ederek, Macron ile birlikte görüldüğü bir video paylaşmış “Burada Cumhurbaşkanı Macron ile birlikteyim. Yeşil bir gelecek ve çevre sorunları hakkında konuşuyoruz” şeklinde yorum yaptıktan sonra  Schwarzenegger, cep telefonu kamerasını Macron’a çeviriyor, Fransa Cumgurbaşkanı ise “ Birlikte bu gezenin tekrar harika yapacağız” sözünü tekrar ederek, Schwarzenegger’e karşılık veriyordu.
 
Macron ‘un, Temiz Enerji, Yeşil Teknoloji ve Yenilenebilir Enerji politikalarıyla   “Dünyamızı Yeniden Büyük Yapmak” ülküsünü nası gerçekletireceğini bundan sonra icraatlerı ile birlikte  izlemek temennisi ile .

 

 

Macron’un  İklim, Yenilenebilir Enerji ve Çevre’ye dair  derlediğim

 ve Türkçeleştirdiğim mesajlarından bir Seçki

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 15

More

La démocratie du XXIᵉ siècle aura à inventer les solutions environnementales. Nous le ferons ici en France avec les greentech, les cleantech

 

The XXIᵉ century democracy will have to invent the environmental solutions. We will here in France with the greentech, cleantech

 

XXI. Yüzyıl demokrasisi, çevresel çözümleri keşfetmek zorunda kalacaktır. Fransa'da Yeşil Teknoloji ve TemizTeknoloji ile biz buradayız

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 15

More

Emmanuel Macron Retweeted Emmanuel Macron

Nous créerons un contexte plus attractif pour les entrepreneurs.

We will create a more attractive environment for entrepreneurs.

Girişimciler için daha cazip bir çevre yaratacağız( Environment göndermeler açısından her iki anlamda da düşünülebilir)

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 9 ,2017

More

De la transition écologique en passant par la santé ou l'Europe, l'agriculture et les territoires sont au cœur de tout.

Translated from French by BingWrong translation?

The ecological transition through health or Europe, agriculture and territories are at the heart of everything.

Sağlık ya da Avrupa, tarım ve topraklar yoluyla ekolojik geçiş, her şeyin kalbindedir.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 5   2017   Environment day: a day a year to remind us our everyday responsibility to #MakeOurPlanetGreatAgain

Çevre Günü hepimizin sorumluluğumuz olduğunu hatırlatan gün , yıl  Gezegenimizi Yeniden  Büyük Yapalım.

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 3  2017

More

Je me rendrai en Inde avant la fin de l'année au 1er sommet de l'Alliance solaire internationale afin d'engager d'autres pays à nos côtés.

Translated from French by BingWrong translation?

I will be in India before the end of the year in the 1st International Solar Alliance Summit to engage other countries on our side.

 

Diğer ülkeleri de kendi safımızz geçirme amaçlı Birinci  Uluslararası Solar (Güneş Enerjisi) İttifakı Zirvesine katılmak için bu yıl bitmeden Hindistan’da olacağım

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 3    2017

More

Nos deux pays ont beaucoup à faire pour la transition environnementale et écologique, et pour la lutte contre le réchauffement climatique.

Translated from French by BingWrong translation?

Our two countries have much to do for the environmental transition and green, and for the fight against global warming.

İki ülkemizinde  çevreye geçiş ve yeşil, ve küresel ısınmaya karşı mücadele için çok şey yapmaları gerekir.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1   2017

More

We all share the same responsibility: make our planet great again.

Gezegenimizi yeniden büyük yapmak için hepimiz aynı sorumluluğu paylaşıyoruz:

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Come here with us to work together on concrete solutions for our climate, our environment.

İklim ve Çevre konusunda somut çözümler için buraya gelin bizimle birlikte çalışın

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

I do respect President Trump's decision but I think it's a mistake for our planet.

Başkan Trump’un kararına saygı duyuyorum fakat gezegenimiz için hatalı olduğunu düşünüyorum

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Climate change is already changing our daily lives. It's not the future we want for our world.

İklim Değişikliği zaten günlük hayatımızı değiştiriyor. Bu bizim dünya için arzuladığımız gelecek değil

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

A tous ceux que la décision du président des Etats-Unis a déçus : venez travailler ici avec nous sur des solutions concrètes pour le climat.

Translated from French by BingWrong translation?

To all those that the decision of the president of the United States disappointed: come work here with us on concrete solutions for the climate.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Sur le climat, il n'y a pas de plan B. Car il n'y a pas de planète B.

Translated from French by BingWrong translation?

There is no plan B on the climate. Because there is no planet b.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

La France a réussi ce tour de force de faire signer 195 pays, de leur faire signer cet accord commun : l'Accord de Paris.

Translated from French by BingWrong translation?

The France has managed this tour de force to sign 195 countries, to sign the joint agreement: the Paris agreement.

Fransa, bu istisnai başarıya  Paris anlaşmasına  195 ülkeyle beraber ortaklaşa imzalansın diye  imza koymuştu.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

Statement on the US' withdrawal from the Paris climate agreements. #parisagreement

 ABD’nin Paris İklim Anlaşmasından çekilmeye dair beyanlar (açıklamalar)

https://www.pscp.tv/EmmanuelMacron/1jMKgoodLyqKL?autoplay&t=7

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Le changement climatique est le grand défi de notre temps.

Translated from French by BingWrong translation?

Climate change is the great challenge of our time.

İklim değişikliği zamanımızın en büyük meydan okuyucusudur.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Je considère qu'il commet là une erreur pour l'avenir de son pays et de son peuple, et une faute pour l'avenir de la planète.

Translated from French by BingWrong translation?

I consider that it errs here for the future of his country and his people, and a fault for the future of the planet.

Bunun kendi ülkesinin geleceği  ve  insanları için  hatalı, gezegenimizin geleceği için yanlış olduğunu düşünüyorum.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Je respecte sa décision souveraine de retirer les Etats-Unis de l'Accord de Paris sur le climat, mais je la regrette.

Translated from French by BingWrong translation?

I respect its sovereign decision to withdraw the United States from the Paris agreement on climate, but I regret it.

Amerika'nın iklim ile ilgili Paris İklim Sözleşmesinden çekilmesine ilişkin  verdiği  yüce  karara saygı duyuyorum, ancak üzülüyorum.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

J'ai souhaité m'exprimer quelques heures après la déclaration du président des Etats-Unis d'Amérique parce que l'heure est grave.

I wanted to express myself a few hours after the declaration of the president of the United States of America because this is serious.

ABD Başkanı beyanınından bir kaç saat sonra kendimi ifade etmek istiyorum.

https://www.pscp.tv/w/1OwxWAAMjdpGQ

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  Jun 1

More

Je m'exprimerai en direct à 23h à propos de la décision du Président Trump de retirer les États-Unis des accords de Paris sur le climat. Translated from French by BingWrong translation?

I will be speaking live at 11 on the decision of President Trump to withdraw the United States of the Paris agreements on climate.

 

Emmanuel Macron‏Verified account @EmmanuelMacron  May 27

More

Nos discussions ont mis en évidence les accords profonds entre 6 membres du G7 pour poursuivre l'application de l'accord de Paris.

Translated from French by BingWrong translation?

Our discussions have highlighted the deep agreements among 6 members of the G7 to continue the implementation of the Paris agreement.

Tartışmalarımız, Paris anlaşmasının uygulanmasına devam edilmesi için G7 'nin 6 üyesi arasındaki derin mutabakatı vurguladı.

 

http://www.sciencemag.org/news/2017/02/climate-scientists-wary-trump-please-come-france-says-presidental-hopeful

 

References:

https://twitter.com/EmmanuelMacron

https://www.pscp.tv/w/1OwxWAAMjdpGQ

 

 

 

 

 

http://www.dw.com/tr

 


[i] (Kaynak: Macron promises Nordic remedy for France’s economic ills- The Local 24 February 2017)  https://www.thelocal.fr/20170224/what-has-emmanuel-macron-got-in-mind-for-france-economic-programme--  Macron is also promising a massive public investment plan worth €50 billion - including €15 billion for training young people and another €15 billion for green energy transition

[ii] Michael Halpern is deputy director of the Center for Science and Democracy at the Union of Concerned Scientists

[iii] Climate scientists wary of Trump: Please come to France, says presidential hopeful By Martin Enserink Feb. 10, 2017 , 8:15 AM http://www.sciencemag.org/news/2017/02/climate-scientists-wary-trump-please-come-france-says-presidental-hopeful

 

[v] https://www.pscp.tv/w/1jMKgoodLyqKL   Statement from Emmanuel-

[vii]               DAWN OF MERCRON: Move over Juncker and Tusk… Merkel and Macron spark new power wrangle      By JON ROGERS Published 18:56, Fri, Jun 23, 2017 | Updated 19:17, Fri, Jun 23, 2017 http://www.express.co.uk/news/world/820705/EU-summit-Angela-Merkel-Emmanuel-Macron-France-Germany-Mercron

[viii] France's Macron calls for 'historic reconstruction' of Europe 15 May 2017 From the section Europe

http://www.bbc.com/news/world-europe-39929701

[ix] Reuters By Marine Pennetier May 25, 2017 | 1:38pm EDT France's Macron urges Trump to avoid hasty climate change decision  http://www.reuters.com/article/us-usa-trump-macron-meeting-idUSKBN18L1SI

[xi] https://www.reuters.com/article/us-world-climatechange-macron-idUSKBN19F0LG (Reporting by Dominique Vidalon; editing by John Stonestreet) Sat Jun 24, 2017 | 12:43pm EDT

[xii] Total Loser, So Sad ... Loser ,  Türkçeye kaybeden ya da ezik olarak çevrilebilir. Context içinde düşünldüğünde tercüme   “Tam Bir Eziksin, Çok üzücü”  ya da "Tam bir eziksin yazıklar olsun" ya da  "Tam bir Eziksin, Haline acımak lazım"  şeklinde değişik yorumlamalarla yapılabilir. . Çiğdem Y

  

Comments