Latest

CIGDEM YORGANCIOGLU WORLD TOUR

Academic - Training-workshopegitimseminer Atölye

  /   266   /   01 September 2021, Wednesday

 Print
CIGDEM YORGANCIOGLU WORLD TOUR

  

  Yol Düşüncesi-Yolculuk Dönencesi.   Dünya Gezgini ile Çiğdem ile (ZİYARET EDİLEN TOPLAM 107 ülke deneyimi ) 360 Derece   seyahate dair herşey (18)

https://www.travelblog.org/Bloggers/Cigdem-Yorgancioglu/

Hicran. Çiğdem YORGANCIOĞLU

 

Eğitimin Amacı:   Yolunu gözlediğiniz bir gezi , seyahat ... Yol göründü artık yola çıkma vaktidir

Sağlıklı güvenli,amaca yönelik,bir Seyahat ,yolculuk için yol boyunca, yolunuza çıkan engeller dahil  nasıl bir yol izlemek gerekir, gezmenin yolu yordamı nedir ki işler yolundan çıkmadan seyahat  ve gezme anlamında hayatımızda anlamlı bir yol kat edelim ? Bu Eğitim Programı bu sorulara cevap alınmasını hedefler. Gezgin , gezmenin bu eğitim sonrası *kelle koltukta gezmek, elini kolunu sallaya sallaya gezmek olmadığının farkındalığını 360 derece bir bakış açısı ile kazanır. Eğitimde her hafta Yorgancıoğlu’nun gezmiş olduğu 101 ülke seyahatleri ile ilgili keyifli yaşam deneyimi ve anı aktarımları da yapılacaktır. 

 Kimler Katılmalı: Seyahate hazır hale gelmeyi  hedefleyen  “Herkes”

 

Süre   45 saatlik  

 

·         Seyahat Adrenalini

·         Seyahat, Sağlık ve Aşılar

·         Önyargılar

·         Ülke Kültürü , kültürler arası dialog

·         Ülke hassasiyetleri ve değerleri

·         Seyahat Bütçesi

·         Kişisel Seyahat Planlama

·         Gidilecek Ülke Çalışmaları

·         Büyükelçilik Resmi İdareler

·         Pasaporta Dair

·         Vize Protokolleri Uygulamaları

·         Yakınlarınıza Ulaşım

·         Resmi Tatil Festival ve Kutlamalar

·         Seyahat Planı çıkarılması

·         Turist, gezgin , seyyah

·         KaraYolu Seyahat

·         HavaYolu Seyahat Uçuş Programı

·         Seyahat Bilet Değişiklikleri ve Kuralları

·         Havalimanı Transferleri, Transit Uçuşlar

·         Deniz Yolu Seyahat

·         Tren Yolu Seyahat

·         Can ve Mal Güvenliği

·         Sınır Kapıları Kontrol

·         Vize Görüşmelerinde İkna Süreci

·         Değerli Eşya ve Para Taşıma

·         Elektrikli Aletler

·         Mobil Telefon

·         Uluslararası dolaşım Roaming Uygulamaları

·         Ülke İçi Ulaşım

·         Araba Kiralama

·         Konaklama

·         Otel Seçimi Merkez seçimleri

·         Valiz Organizasyonu Bagaj Limitleri

·         Valiz Emniyet Hususları Ülke Regülasyonları

·         Tur Şirketleri

·         Kaçan Uçak

·         Mevsimsel Seçimler

·         Sağlık ve Riskleri(Aşı ,Hastalıklar vs)

·         Kişisel Bakım Sağlık (Diyabet,Gözlük Kullanımı vs)

·         Seyahat ve Gıda Planlaması

·         Müze ve tarihi yerler gezilirken dikkat edilecek hususlar

 

 

 

 

 

 

 

 

Asya’dan Amerika’ya 5 kıtada Yeni Zelanda’dan Güney Afrika’ya, Karayiplerden Fiyortlara kadar dünyanın 103 ülkesine seyahat gerçekleştirmiş, bu seyahatlerde farklı ulusların kültür birikimleri, üst düzey yetkilileri, halkı, ünlüleri ile sohbetler yapmış, özel tören ve ayinlerine katılmış ve Türk kültürü ile gezdiğim coğrafyalar arasında bir bağlantı kurmuş olan Yorgancıoğlu ile 360 Derece Dünya Turu ve Sağıklı ve Keyifli bir Seyahate dair herşey

 

Dinleyicilerin Türkiye’nin radyo kanallarında seyyah programlarında anlattığı ülkelerle mekân, zaman coğrafya ekseninde yolculuklar yaptığı bir DünyaGezgini. Dünyayı dolaşmanın, dünyanın kendi etrafımızda dönmediğini farkına varmada etkili bir  kırılma noktası olduğunu ve bunu DÜNYANIN DÖNMEYİ bırakıp beni döndürecek hali yok ya “ diyerek anlatan Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu küçük bir çocukken günlüğüne aldığı notları okuyor .. Jules Verne’in kitabından esinlenerek “Umuyor ve istiyorum ki 80 günde değil ama makul bir sürede Dünyayı gezeceğim”
Onu  dünyanın herhangi bir köşesinde   filler İle yüzerken,’ Afrika’da Safari de, Karayiplerde Köpek balığı dalışında ,Kuzey denizlerinde köpek balığı dişi toplarken , Herhangi bir yerli kabilenin mensupları ile ya da Ülkelerin büyükelçileri ile söyleşirken ,Balkanlarda bir arkeoloji kazısında , memleketin 22 saatlik uçuş mesafesinde bir kabilenin kayığına resim yaparken beş kıta üzerinde herhangi bir noktada bulabilirsiniz.

 

Şimdi onun bakışı ile Dünyayı gezmek ve Dünyalıyı tedirgin etmek üzere yola çıkmak algısına bakalım.Su damlasının tebahur edip dönerken okyanusların sinesine, bakınca şehrimin semadan dökülen çeşmesine ,yazdan hazana baranda zülfüme düşen yağmur katresine, bir sözüm daha  var bugün İstanbul . Dünyanın baş döndürücü seyrinde dönerken dönme vaktidir göç bir dönemdir, bu dönüş ne bir pişmalık ne bir sitemdir,,dönen çiğdem gezen hicran-ı kalemdir,yolculuk vuslat için devr-i alemdir. Dem bu demdir Şehri serinleten ilk yağmur yağdı,Sonbaharda dolunay sonrası şeb-i hicranda  göç mevsimi karadan sıcak hava akımı yükseliyor  daireler çizerek uçma vaktidir leylekler için küre-i arzda

Tonton Dünyanın nabzını dinliyorum ve sanki bir kuyunun içine konuşuyorum. Kime sorsanız sıfır noktasında yaşadığını söylemek hoş geliyor kulağına. Elinde harita, haritadan silinmiş ve silinmesi muhtemel ülkeler halklara bir de pusulası şaşmışlara bakar  ve yolcu ilerler bir sonraki durağına.Her seferinde bir sonraki durak neresi diye sorarlar. Son durak bellidir, belli olmayan ise sadece zamanıdır. Çok okuyan mı çok gezen mi bilir diye başka bir budala sual daha vardır gezgine sorulan. Sadece İnsanı,Dünyayı, ve üzerinde  olanı biteni iyi okuyan ,her an şüphe ederek yeniden öğrenen, keşfeden, cesur,  sabreden bilir, bilirim demez ve o bilge olmanın yolu üzerindedir.Yoksa ne bir kütüphanenin ne de okyanuslar veyahut  sınırlar arası  havaalanından şehir merkezine gidip gelmelerin, konaklamaların,yeni simaların,hedonist propagandalarla şekillendirilmiş alış-verişlerin  bir manası ve ehemmiyeti yoktur.

 

Lafı dönüp dolaştırmadan Dünyayı dolaşmak ,direk transit,,aktarmalı her nasıl olursa olsun yolda olmak, hatta ve hatta dümdüz bir yol üzerinde gitmek, sonra sınırları geçerken, insan olup sınırlarını bilmek, özgürlüğün aslında  köksüzlük ve canın ne isterse yapmak olmadığının bilinci ile devinmek güzeldir.Dünyanın dekorasyon ve iç mimarisini gezen Gezgin Tanrı misafiridir. İz bırakıp izler alır.  Rehberimiz aklımız, gözümüz ,gönlümüzdür.  Dünyaya açılmak demek sırtına çantayı eline valizi alıp yollara düşmek değil, düşünmek, sorgulamaktır.Öğretilmiş,koşullandırılmış "Medeniyet, Modernizm Çağdaşlık İlkellik ,Yoksulluk,Zulm,Tabii Kaynak, İnsan Hakları,Çevre, Tarih,Kültür,Zaman ,Sanat,Ticaret  ve Eczane"  kavramlarına taraflı yakıştırılan atıfların ve paradigmaların  aslında ne olmadığının farkındalığıdır. 5 kıtada Kuzey ya da Güney Yarımküre’de, ,soğuk ya da ılıman iklimlerde bir dağın tepesinde burnuna yaklaşan bir buluta üflerken, bir at  deve, inek ya da fil eşliğinde geçirililen güzel anların ya da  su altında köpek balığının peşinde giderken, okyanus sahillerinde mercanlar arasında bir istridye kabuğunda ,zevrak-ı derunumda ,gönlümün kayığını indirerek bulutlara.kalp atışlarını dinlerken,safaride bebek bir aslanı gözlerken, yerli bir kabilenin dansını seyre dalmışken, yağmur ormanında bir kelebeğin kanatlarında yaratılmış olan her güzele hayranlıktır dünyayı dolaşmak. Hoplaya zıplaya neşe ile gezerken hiç de adil olmayan pek çok şeyin gözlerinizin önüne yaşam alanınızda serilmesinin bıraktığı gözyaşıdır.Hak ve özgürlüklerini, teminat altına alır gibi gözükürken kurtların kuzuları yediği, masum sivil halkların, insan hakları ihlalcilerinin zulmunde ezildiği , yoksullaştırdıklarının karşısında oluk oluk para ve kan akıtan obur dünyalıların tahakkümündeki Dünyayı gezmek ruhundaki sevinçlerle melek kanatlarında semalarda uçup, koşarken ,birden düşen buruk bir acıdır şeytanın altıgen uçurtmasının ipleri dolaştığında .  Peri masallarının tatlı düşlerindeki  sıcak demirle dağlanmış kabusların ayıklığıdır Daha dün annemizin kollarında yaşarken çiçeksiz bahçelerde öksüz kalmamanın umududur yine de dünyayı gezmek, Tamamlamak umudu ile

 

 

  

Comments