Latest

HABERTON MEDYA KOPYASI -CIGDEM YORGANCIOGLU SERDAR SUNGAR ARMADA MILONGANIN MIMARI TANGONUN ESKI TUFEKLER KUSAGI

Tango Terapi Platformu -Ci Tango Talks - Tango - Press -Media --- Tv Basin Medya

  /   122   /   20 December 2021, Monday

 Print
TANGO -BASIN CIGDEM YORGANCIOGLU CI TANGO TALKS

  

Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatSerdar Sungar ve Çiğdem Yorgancıoğlu CI Tango Talks'da

Serdar Sungar ve Çiğdem Yorgancıoğlu CI Tango Talks’da

11 Kasım 2021
 
293
Serdar Sungar ve idem Yorgancolu CI Tango Talksda
Avatar of haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Armada Milonga ve Armada sohbetlerinin mimarı Serdar Sungar ve Çiğdem Yorgancıoğlu CI Tango Talks programı ile WTC’de.

Geçtiğimiz hafta federasyon sohbetleriyle milli atlet  Dans Eğitmeni Akademisyen Dr. Türkan Bulut’u  ağırlayan Çiğdem Yorgancıoğlu CI TANGO TALKS Programı ,10 Kasım 2021 saat 15:30 da bu kez   WTC- WORKSHOP TANGO CAFE ‘de Türkiye ‘de 21 senelik ARMADA MİLONGA‘nın mimarı Tango Türk ve Tango Eğitmenler ve Organizatörler Derneği (TEO) kurucu başkanı, Tango Eğitmeni Serdar Sungar’ın katıldığı  “ TANGO İLE GEÇEN ÇEYREK YÜZYILIN ÖYKÜSÜ ” konu başlıklı programına konuk oldu ve programa WTC yine  ev sahipliği yaptı.  

CI TANGO TALKS programı daha önce de Armada Otel’in, 1995’de Seval Uğur Mutlu ve dans hocası ve aynı zamanda  üstadı Türk tangosunun kült ismi merhum Ümit İris ikilisi ile başlattığı “Tangolu Pazar Akşamları”ndan ve  İstanbul’un Tarihi Merkezi’ndeki konumlanmış Armada Oteli Armada Salon’da gerçekleşen Armada Milonga’sından dan  Çiğdem Yorgancıoğlu  ile söyleşisinde bahseden Sanatçı  Seval Uğur Mutlu’yu  ve Tango Türk’ün kurucularından İnşaat Yük Müh. Attila Arsan’ı ağırlamıştı.

Tangonun Türkiye’deki ilklerine kimler imza attı? CI TANGO TALKS tangoya dair çeşitli konularda olduğu gibi bu soruların cevaplarını da Türk Tango tarihinin ilkleriyle yaptığı söyleşilerde sürekli açığa çıkarırken eski tüfeklerden birisini daha söyleşi programında konuk edip söyleşi gerçekleştirdi.

Türkiye’ye tangoyu ilk getiren kimdir sorusuna ilk temel cevap esasen akademisyen ve uzmanların da doğruladığı gibi Mustafa Kemal Atatürk‘tür. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde gerçekleştirdiğimiz bu yayın ve programda ,Serdar Sungar’ın da içinde bulunduğu Türkiye’deki tango geleneğinin ve bizzat kendi tango yolculuğunun kilometre taşlarına değinildi.

Yayın sırasında izleyicilerle uzaktan gösterilerek paylaşılan bir Tango Türk broşürü vardı. Bildiğimiz Milonga, ders ve Pratik üçlemesi formatındaki Arjantin tango dansının 1997 de Türkiye’ye gelişinden itibaren her aşamasında etkin olarak var olmuş Tango Türk’ün tanıtım Broşüründe şu ifadelere yer verilmiş.

“Dans kendini ifade edişin en çekici yolu ve insan, ancak kendisinin olan bir dansla bunu yapabiliyor

Serdar Sungar ve Çiğdem Yorgancıoğlu CI Tango Talks’da

Tango ile insan kendi vurgusunu, kendi sesini, kendi ritmini yansıtırken, karşısındakine ait olanı dinleme şansını bulur. Tango mükemmel bir dil ve öğrenen herkese, sunduğu sonsuz seçeneklerle, eşsiz bir iletişim sağlar. Tango, kendiliğinden ve yapanın yarattığı bir danstır. Çoğu zaman ise hayatın metaforik bir ifadesi olarak adlandırılabilir. Tango o kadar doğaldır ki, bazen gerçekliğe bir karşı çıkış veya kendini yeniden gerçekleştirme biçimi olarak görülür. Tango, içinde hezeyanı, hüznü, bireyselliği, iktidarı, tutkuyu, aşkı, bir olmayı, neşeyi, paylaşmayı, hoşgörüyü, yani hayata dair çok şeyi barındırır.

Farklılıklara, seçimlere, olasılıklara yer bırakmayan büyük kent yaşamında tutsak olmuş, kendisine, en temel, en yerleşik rolüne, cinsel kimliğine dahi yabancılaşmış günümüz insanının isyanıdır tango…

Öyleyse tango, dans etme yeteneğine sahip olanların değil, herkesin dansıdır.
Tango seyredenin değil, yapanın dansıdır. Tango Türk’ün misyonu ise isteyen herkesin tango dansı yapabilmesini sağlamak”

Yayın sonunda Sungar düzenledikleri  Milonga’larına da tango severleri davet ederken, meraklılar için de şu notu düşelim.

14 Kasım 2021 Pazar günü  yerli ve yabancı tango severlerle yeniden buluşacak olan Armada Milongası La Milonga Tango Türk yeniden ve yeni günü Pazar günü saat 18:00 de başlayacak.

TANGO TERAPİ PLATFORMU –CI TANGO TALKS

TANGO TERAPİ PLATFORMU İLK DEV TANGO ETKINLIĞINI ICC  İSTANBUL KONGRE MERKEZI’NDE  GERÇEKLEŞTİRDİ

Gerek oyunculuk gerekse yönetmenlik anlamında Yeşilçam’dan akademi dünyasına, TRT  sanatçılarından eski ve yeni nesil tango üstatlarına, Arjantin tango dans hakemlerinden, antrenörlerine, ilk uluslararası  Arjantin tango festival organizatörlerinden milli sporculara, mankenlerden, koreograflardan  piyano keman, gitar icracı ve sanatçılarına, Tango DJ’lerinden tangonun Türkiye’deki eski tüfeklerine, sahne ve soprano ses sanatçılarından uluslararası tenor, opera sanatçılarına, Dünya gezginlerinden tango kıyafeti kreasyonları yaratıcılarına.

Tango resim çalışmaları yapan ressamlardan tango dansı  konulu edebi eserler, kitaplar üretmiş sanatçılara, Üniversitelerde bölüm başkanlarından üst düzey yöneticilik yapan kanaat önderlerine kadar Türkiye Ukrayna, Fransa gibi dünyanın çeşitli renklerinden ve gerek yurtiçi gerekse yurtdışı alanında uluslararası ödüllere layık başarı hikayeleri ile dolu halleriyle kendi özgünlüklerinin enerjisini tango camiasındaki uyumlu  ve dostane takım ruhuna yansıtan tango dünyasının katılımcılarıyla, İstanbul’un en büyük etkinlik merkezi ICC  İstanbul Kongre Merkezi’nden geçtiğimiz yıl pandeminin ilanından bir kaç gün önce (5-8 Mart 2020).

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Fuarının Yelpazesinden CİĞDEM YORGANCIOĞLU TANGO TERAPİ PLATFORMU ve bünyesindeki CI TANGO TALKS esti geçti 4 gün boyunca “mutlu, dinamik, zinde ve sağlıklı bir yaşam yolunda tango dansı hepimiz için ”diyerek. Sağlıklı yaşam ve beslenme fuarı kapsamında  “sıhhat ve zindelik için tango dedi.

“TTP. TTP Tango Terapi Platformu” tango etkinlik ve çalıştayları program yürütücüsü, Tango Terapi platform kurucusu, Fuar TTP küratörü :H. Çiğdem Yorgancıoğlu’nun Türkiye’yi tango konulu akademik bir sunumla ve şiirle temsil etmesiyle  başlayan bir seri tango projesinin yeni bir uzantısıydı platformun kuruluşu.

CI TANGO TALKS ise başta self-talk formatında 2018 yılının Kasım ayında  başladı. Yorgancıoğlu’nun Arjantin Tango dans eğitimine başlamasından sadece 1 ay sonra.

2020 yılı itibarıyla Tango dünyasının mensuplarının, (hakem, hoca, antrenör, Tanguera /O- Milongero/a besteci icracı sanatçı, organizatör, DJ entellektüel /multiidisipliner birikimlerinin ve deneyimlerinin tango camiası ve toplumla buluşmasına ve bu sayede tangoya ve barışçı, gelişen, dönüşen bir topluma değer katmasına aracılık etmeyi gaye edinen, kar amacı gütmeyen  TTP nin (TANGO TERAPI PLATFORMU-(Kurucu:Çiğdem Yorgancıoğlu ) söyleşi ve performanslara dayalı etkinliklerinin genel başlığı da “CI TANGO TALKS” ismini aldı ve self-talk formatından çıktı .  

TANGO TERAPI PLATFORMU VE CI TANGO TALKS TEMEL İLKELER

CI TANGO TALKS’un temel ve başta gelen ilkeleri arasında: Tango ile bağlantılı olan ve TTP kapsamında etkileşimde bulunulan her nevi özel ve tüzel kişiye dair, olumsuz, çatışmacı ve ötekileştirici tavırlardan tamamen uzak tüm amatör ve profesyonel tango camiası paydaşlarına tarafsızlık, şeffaflık, bağımsızlık, ekseninde yapıcı eleştirel düşünce tarzını da devre dışı bırakmadan dostane, nezaketle, içtenlikle  yaklaşılması yer almaktadır.

TTP Etkinlik, çalıştay söyleşi vb çalışmaların hiç birinde teşhis tedavi sağaltım bulunmamaktadır.

Tango ile ilgili yapılacak çalışmaları özendirmek, teşvik etmek, bu doğrultuda TANGO DANSI KAZANSIN, diyen okullar, eğiticiler, organizatörler, sanatçılara kendi PR’larını yapabilmelerine alan açabilecek yöntemler ya da kimi zaman ICC FUAR etkinliğinde olduğu gibi kaynak  ya da ortam oluşturma anlamında ışık tutmak ,bu doğrultuda TTP tarafından herhangi bir çıkar ve menfaat beklememek. TTP kapsamında yapılan Hiç bir PR çalışması için gerek organizasyonlara kapılarını açanlardan gerekse tango camiası okul hoca organizatör, sanatçılardan maddi bir karşılık kabul etmemek.

Ayrıca kamuya açık video çekimleri ve sosyal medya canlı yayın çekimleri  TTP katılımcıları tarafından bizzat yayına katılmaları suretiyle rızası alınmış CI TANGO TALKS yayınlar, afişler hazırlanması sırasında aktarılan bilgiler  dışında muhatapların okullarında ya da yayının gerçekleştiği mekanlardaki her nevi olgu olay ve hadiseye dair bilgi güvenliğini korumak ve bu konuda özen yükümlülüğü bilinci içinde olmak sayılabilir. Yayınlar sırasında konuşulan konular Türk tango dünyasında  bilgi ve fikir dağarcığı ve dahi fikir kıvılcımları anlamında yeni bir data base çıkarılması çalışmasının da öncüsü olabilme potansiyeli taşımaktadır.

CI TANGO TALKS canlı /tekrar yayınlarda temel ilkeler anlamında millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, suçluların cezalandırılması, Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının şöhret veya haklarının, özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması temelde korunacak surette olmak üzere tango özelinde fikirler ya da tecrübeler aktarılırken, yine  CI Tango Talks, yayına katılan herhangi bir tango mensubunun, kendi akreditasyon, tecrübe  ve kıdem seviyesinin altındaki diğer okul mensupları, hocalar  ya da kurumlar hakkında aleyhte küçük düşürücü yaklaşımda, ifadede  bulunmamasını da önemsemekte ve yayına katılanlardan bu özeni yerine getirmelerini beklemektedir.

Serdar sungar ve idem yorgancolu ci tango talksdaSerdar Sungar ve Çiğdem Yorgancıoğlu CI Tango Talks’da

ÇOK RENKLİLİK ÇOK SESLİLİK

TTP Etkinlik ve CI TANGO TALKS’un genel amacı, Tango camiamızdaki TTP katılımcıları ve TANGO dünyasına uzaktan yakına çeşitli yakınlık mesafelerinde olanları/ ya da tangoya ilgiye duyabilecekleri buluşturmaktır. Bu buluşmada  gerek tango gerekse farklı uzmanlık/meslek alanlarındaki kişilerin  Tango dans ve kültürüne yeni bakış açıları, farklı yöntem ve tekniklerin de katılmasıyla ya da yeni trendlerin konuşulması, sergilenmesi ve paylaşılması sayesinde  tango dünyasına yeni bir değer daha oluşturmak ve bu süreç içindeki etkileşimlerde tango dünyasında projeler üretmek isteyenlerin kimlerle  ve hangi bakış açıları ile daha da güçlü iş birliktelikleri yakalayabilecekleri konusunda da ilham vermek TTP’nin amaçları arasındadır. Söz konusu etkileşim aynı zamanda bir iletişim olduğundan, dostluk; dayanışmaya dayalı bir iletişim ortamı yaratılmasına yönelik böyle bir anlayışla düzenlenen  CI TANGO TALKS  programları yapıcı ve dostane ilişkiler kurulması için de zemin hazırlamayı, değerlere dayalı ve farklılıkların hiç birini yok saymayan bir anlayışı da benimsemekte ve hayata geçirmektedir.

GELECEĞİN BİLİMSEL  İŞBIRLİĞİNİN  TEMELLERINI ATMADA,  EĞİTİM VE ARAŞTIRMALARINA YÖN VERMEYE KATKI SUNMAK

Gelecekte Türk tango tarihinin simalarının günümüzdeki birikimlerini yansıtmak bilimsel araştırmalarda ihtiyaç duyulabilecek olan tarihi belge  ve kayıtlar açısından arşiv olma potansiyeli taşıyabilir. Bu anlamda oluşan kayıtlar tango konusunda benzer çalışmalarla birlikte bir araya getirilip veri tabanı oluşturabilmeyi de önemsemektedir. Bu minvalde söyleşi kapsamında erişilmesi mümkün olan önceden yapılan diğer tango camiası sohbetleri içindeki çeşitli çalışmalar, online söyleşi vb. incelenerek tekrarlardan ziyade yeni sorular yeni konular oluşturulması.

Bunun yanı sıra  konuşulup üzerine düşünülen halli gereken ama çözülmemiş bir meselenin kaldığı yerden canlandırılarak devamına yönelik konuların irdelenmesi ile tekerrürlerden kaçınılarak mezkur  mevzunun zamanı ve kaynakları verimli kullanmak suretiyle  daha ileri bir noktaya taşınarak olgunlaşmasına imkan vermek  de  TTP’nin CI TANGO TALKS’UN ÇALIŞMA metodu olarak önemsenmektedir.

NEDEN CI TANGO TALKS ?

TTP  bir seri CI TANGO TALKS  (söyleşileri de ) içine alan TTP  etkinlikleri Eylül 2021 itibarı ile yeniden WORKSHOP TANGO CAFE –WTC ‘de Workshop Tango Cafe’de canlandı ve hız kesmeden WTC de rutin olarak ya da çeşitli tango okullarında belirli aralıklarla devam etmekte. 

Çiğdem Yorgancıoğlu Tango Terapi Platformu Etkinlik, Çalıştay ve CI TANGO TALKS isimli söyleşiler, Dünya gezgini (107 ülke ) Ekonomist , Eğitmen, Sporcu, Sanatçı, Yazar Çiğdem Hicran Yorgancıoglu’nun toplumsal ve evrensel  barışın yanı sıra toplumda  dinamizm, sağlık, yaşam coşkusu eğitim, huzur, refah ve istihdam sağlamaya yönelik sosyal sorumluluk  projeleriyle paralel olarak götürdüğü  çalışmanın bir devamıdır.

Yorgancıoğlu, tangonun insan sağlığını gerek bedensel gerek zihinsel anlamda zinde tutma ve şifa yöntemi olduğunun farkındalığına  ışık tutarken, toplumsal barışa da katkı sunacağına inandığı Tango dans ve Spor kültürünün yurt içinde gelişmesini ve dahi Türkiye’deki Arjantin tangosunun dünya çapında daha da ileri noktalara taşınmasına ve bu konuda bir sürdürülebilirlik yaratılmasına katkı sunma potansiyeli olabilecek iletişim ve etkileşime faydası olması umulan bir kurguda tasarlamaktadır  TTP etkinlikleri ve CI TANGO TALKS söyleşilerini.

Bu doğrultuda, Tangoyu seven camia mensuplarının, tango emekçilerinin başarılarını artırmak ve sürekli hale getirmek amacıyla projelerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için ilham verici sorularla CI TANGO TALKS programını şekillendirmek, önem arz etmektedir.

CI TANGO TALKS sohbetleri esnasında camia mensuplarının gerek kültürel, gerek profesyonel mesleki alt yapı ve yeteneklerinin de ortaya çıkabileceği ve birlikte projeler yapmak isteyenlerin bu konuda esinlenebileceği ortamların hazırlanmasında diyaloglar anlamında katkı sunmayı amaçlayan bir platformdur TTP –CI TANGO TALKS.

Mevcut Tango dansı sporu ve kültürünün, yurt içinde gelişmesini sağlamak

Tangoyu seven camia mensuplarının, tango emekçilerinin başarılarını artırmak ve sürekli hale getirmek amacıyla projelerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için ilham verici sorularla CI TANGO TALKS programını şekillendirmek.

© Haberton Tüm Hakları saklıdır. Haberton® resmi patentli markamızdır. Sizin için tonla haber... Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  

Comments